Stingray Rising Stars program

Past winners

Go back to the Stingray Rising Stars main page

2016-2017

ADISQ (Premier Gala)

Susie Arioli

Mundial Montreal

Boogat

SPACQ

Klô Pelgag

Philippe Brach

RIDEAU

Alejandra Ribera

VSOIW

Mimisu Lee

Michael O’Keefe

Jay Uschold

David Lee

Cassandra Leshchyshen

Amanda Andrishak

Ottawa Jazz festival

Kaelin Murphy (from Owen Sound)

Ardeshir Pourkeramati 

Daniel Pitt 

Festival International de Jazz de Montréal

Jazzamboka 

Winnipeg Folk Festival

Annika Marie 

Aurora Stouffer 

Ben Stopfel 

Dana Lee 

Emily Kohne  

Erika Fowler 

Ezri Smith 

Jackson Klippenstein 

Jake Vance 

Katie MacDonald 

Kenzie Jane 

Larissa Desrosiers 

Lhasa 

Marjan 

Mika-Dawn 

Mitchell Mozdzen 

Mitchell Schimnowski 

Nic Dyson 

Olivia Lunny 

Prairie Lakes (Cole Moreau) 

Ryan Van Belleghem  

Skylar Bouchard 

Taylor Janzen 

Haitia  

Moscow Apartment 

Two Crows for Comfort 

In With The Old 

North of Here 

Walking on Ropes

Halifax Jazz Festival

Allison Au

Domaine Forget

Sean Gao, Violon

Sahara Von Hattenberger, Violoncelle

Jaewon Seo, Violon

Rebecca Weger, Violon

Chelsea Jaramille, Percussion

Festival Grosse Lanterne

Geoffroy

Festival International de la chanson de Granby

Pierre Guitard 

CCMA

Kalsey Kulyk

Folk Music Ontario

AHI

Guillaume Jabbour

Harvest Jazz & Blues Festival

Jamie Comeau & The Crooked Teeth

The Tortoise, The Hair & The Millionaire 

Festival Western de St-Tite

Joseph Stéphane (Joseph Stephen)

Claudette Plante

Philippe Gaudreault (Phil G. Smith)

Pascal Allard

Breakout West- WCMA

Andy Shauf 

ADISQ

Alaclair Ensemble

2015-2016

Festival Western de St-Tite

Jean-Luc Bujold

Maxime Auguste

Sherilyn Brodeur

CCMA

Raquel Cole

Harvest Jazz & Blues Festival

Free to Grow

Ottawa Folk Festival- CityFolk

The Split

Lost to the River

Breakout West- WCMA

The Harpoonist & The Axe Murderer

Folk Music Ontario

Allison Lupton

Melanie Brulée

Anique Granger

ADISQ (Premier Gala)

Eman Vlooper

Mundial Montreal

Flavia Nascimento

OSM

Scott MacIsaac

Bourse Rideau

SARATOGA

JUNOS

Keys n Krates

Atelier Lyrique

Christopher Dunham

Burlington Sound of Music

Tia Brazda

Festival International de Jazz de Montréal

Tara Kannangara 

Sunfest

GYPSY KUMBIA ORCHESTRA 

Halifax Jazz Festival

Rachel Therrien

Ottawa Jazz Festival

Andrew Skepasts & Patrick Smith

Christopher Edmondson 

Noah Franche 

Christopher Edmondson 

Festival St-Tite

Daniel Goguen 

Jack Asselin 

Sophie Descôteaux 

Line Prévost (Frankline) 

CityFolk

Buck-N-Nice

Granby

Catherine Dagenais

Folk Music Ontario

Mike Ford

Kaïa Kater 

2014 - 2015

Canadian Country Music Awards

The Lovelocks

Harvest Jazz & Blues Festival

Earthbound Trio

Tomato Tomato

Festival Western de St-Tite

Nicolas Dufresne

Stéphane Lévesque

Anick St-Pierre 

Antoine Lachance

OSM

Lara Deutsch

Mundial Montreal

Vox Sambou

Break Out West

Royal Canoe

OCFF ( Folk Music Ontario)

Ian Tamblyn 

Jean-Marc Lalonde

ADISQ

Misteur Valaire

Bourse Rideau

Huu Bac Quintet

Atelier Lyrique

Maxime Dube Malenfant

Sound of Music Festival (Burlington)

The Harpoonist & The Axe Murderer

Montreal International Jazz Festival

Florian Hoefner

Halifax Jazz Festival

The New Bridge

Sunfest

Ayrad

Winnipeg Folk Festival

Until Red

Osheaga

The OBGMs

Milk & Bone

Ile Soniq

Paris and Simo

Grandtheft

Festival de la chanson de Granby

Joanie Roussel